Aktualności

Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku
W dniu dzisiejszym (13 października) przypada w Polsce Dzień Dawcy Szpiku.

3 października obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. W tym dniu oddajemy hołd wszystkim dawcom szpiku i komórek krwiotwórczych. Tym faktycznym i tym potencjalnym, to oni dają pacjentom nadzieję na powrót do zdrowia.

Serdecznie zachęcamy zarówno tych, którzy słyszą o akcji po raz pierwszy, jak i tych którzy wiedzą na ten temat nieco więcej do zaangażowania się w pomoc fundacjom i stowarzyszeniom, których celem jest tworzenie i rozbudowa rejestrów dawców. Możliwe są różne formy wsparcia: pomóc można rejestrując się jako potencjalny dawca, przeznaczając 1% podatku na rzecz wspomnianych organizacji lub po prostu upowszechniając wiedzę na ten temat w najbliższym otoczeniu.

Już samo propagowanie wiedzy na temat przeszczepów szpiku ma niebagatelne znaczenie. Mimo iż trudno w to uwierzyć,  w społeczeństwie wciąż panuje mnóstwo mitów dotyczących przeszczepów szpiku. Do najpopularniejszych zaliczyć można przekonanie, że pobieranie szpiku jest bolesne i pozostawia blizny. Wszystko to oczywiście nieprawda! Najczęściej komórki krwiotwórcze pozyskuje się z krwi obwodowej (80% dawców). Alternatywnie szpik pobierany jest z kości biodrowej podczas zabiegu ambulatoryjnego po podaniu znieczulenia. Nie jest to typowy zabieg operacyjny, szpik pobierany jest za pomocą specjalnej igły.

Wszystkich zainteresowanych powyższą tematyką odsyłamy do stron:

http://fundacjauj.pl/rejestr-dawcow/informacje-dla-dawcow/dekalog-dawcy/

http://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca

 

Pamiętajmy! Czasem potrzeba naprawdę niewiele, aby uratować komuś życie!